Petia Genova-Kalou, Maya Zaharieva, Daniela Batovska, Nadezhda Markova, Venelin Enchev,

Liečivé rastliny boli uznané ako potenciálne zdroje nových zlúčenín olova s ​​terapeutickou hodnotou pre dizajn a vývoj liekov. Patria sem kumaríny, ktoré priťahujú pozornosť pre svoje rôznorodé farmakologické vlastnosti, štrukturálnu variabilitu a substitúcie vo svojej základnej štruktúre. Mnohé kumarínové zlúčeniny boli identifikované z prírodných zdrojov. Súčasná štúdia bola navrhnutá tak, aby skúmala cytotoxicitu a antibakteriálnu aktivitu kombinácie 5,7-dihydroxy-4-metylkumarínu a surových extraktov z troch vybraných liečivých rastlín (Trigonella foenum graecum, Matricaria recutita, Silybum marianum).

Cytotoxicita testovaných látok sa hodnotila 24 hodín a 48 hodín tromi metódami: charakterizácia bunkovej morfológie mikroskopiou v inverznom svetle a testami životaschopnosti buniek použitím metódy vylučovania farbiva trypánovou modrou a testu MTT. V našich experimentoch boli použité dve jednovrstvové bunkové línie: bunková línia karcinómu hrtana (HEp-2) a bunky opičích obličiek (Vero). Na základe údajov o cytotoxicite bola stanovená maximálna netoxická koncentrácia (MNC) a cytotoxická koncentrácia, ktoré znižujú životaschopnosť buniek o 50 % (CC50). Antibakteriálna aktivita kombinácie bola testovaná na kmeňoch citlivých alebo rezistentných na meticilín z grampozitívnych druhov Staphylococcusaureus (MSSA a MRSA, v tomto poradí). Minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) a minimálna baktericídna koncentrácia (MBC) boli hodnotené podľa ISO 20776-1:2006(E). Paralelne sa merala redoxná aktivita ošetrených baktérií pri MIC s použitím farbiva MTT (Abs550nm) oproti neošetrenej kontrole.

Získané výsledky ukázali, že kombinácia testovaných látok vykazuje cytotoxické a antiproliferatívne aktivity závislé od koncentrácie. Tu uvedené údaje ukázali, že testovaná bylinná kombinácia vykazuje nízku cytotoxicitu. Zistilo sa, že pri aplikácii v koncentrácii > 30 mg/ml počas 48 hodín znižuje životaschopnosť buniek o 50 %. Kombinácia preukázala mierny bakteriostatický účinok proti obom typom testovaných kmeňov (MIC=2,5 mg/ml). Redoxná aktivita pri MIC bola v závislosti od kmeňa zanedbateľná.
Táto štúdia bola prvou správou týkajúcou sa cytotoxického účinku a antibakteriálnej aktivity kombinácie 5,7-dihydroxy-4-metylkumarínu a surových extraktov z troch vybraných liečivých rastlín (Trigonella foenum graecum, Matricaria recutita, Silybum marianum). Tieto látky vykazujú najmä nízku cytotoxicitu voči niekoľkým bunkovým líniám cicavcov a mierny antimikrobiálny účinok na kmene MSSA a MRSA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *